PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31724}

Ali

7,1 23 093
oceny
7,1 10 1 23093
6,7 10
ocen krytyków
Ali
powrót do forum filmu Ali

Oglądałem go 20 razy!

ocenił(a) film na 10

O filmie "Ali" mogę pisać pisać bez końca. Nie wiem od czego zacząć, ale może od tego, że po obejrzeniu tego wyśmienitego dzieła, boks stał się moją pasją, a Muhammad Ali idolem sportowym i niedoścignionym wzorcem(film sprawił, że założyłem strone www o boksie). Jest to film z gatunku tych, które ogląda się i ogląda bez końca i które wywarły szczególny wpływ na nasze życie. Oczywiście pisząc nasze, mam na myśli swoje życie.

Aby zrozumieć ten obraz i w pełni docenić trzeba się jednak trochę orientować w boksie i jego historii, jednak nawet ludziom, którym nazwisko Muhammada Alego tylko się obiło o uszy, film może się spodobać. Dlaczego nie zrobił takiej furory jak Rocky? Ponieważ był prawdziwy, zbyt dobry i zbyt...poetycki. Tak! Jest tam wręcz doskonała gra aktorska począwszy od roli pierwszoplanowej a skończywszy na czwartoplanowej. Wszystkie autentyczne postacie, a w filmie jest ich całe mnóstwo są niewiarygodnie prawdziwe. Pan od komedyjek sensacyjnych(Will Smith) zagrał Alego tak dobrze, że gdy oglądając prawdziwe jego walki spodziewałem się że na ring wejdzie Will Smith i byłem wręcz rozczarowany, że to prawdziwy Ali.

Bluesowa-soulowa ścieżka filmowa w filmie "Ali" jest jedną z najlepszych jeżeli nie najlepszych jakie miałem okazję usłyszeć. Od samego początku muzyka odgrywa dużą rolę w filmie, ciągle ją słyszymy w tle i jest doskonale zespolona z filmem. Dwa kawałki Sama Cooke'a na początku filmu wprowadzają w wyjątkowy nastrój. Scenografia, charakteryzacja(wielu nie pozna Johna Voighta), gra, muzyka, reżyseria, zdjęcia - wszystkie składnie tego obrazu są znakomite. Reżyser "Alego" Michael Mann zatroszczył się o to aby oglądając film mieć przeświadczenie, że akcja rozgrywa się z latach 60-tych i 70-tych. Kolejnym doskonałym aspektem tego dzieła są zdjęcia - przeróżne filtry, przesłony, sposób kręcenia walk jakiego wcześniej nie było, sprawiają, że wszystko jest bardzo autentyczne i sugestywne oraz takie.... podniosłe, czujemy że historia filmu opowiada o rzeczach historycznych dla sportu i boksu, ale i nie tylko. Nie ma też żadnego innego filmu o boksie, który w tak rzeczywisty sposób przedstawia pojedynki bokserskie, nie są to walki rodem z Rockyego(najsłynniejszy film o boksie, w którym walki bokserskie nie mają nic wspólnego rzeczywistością), poruszanie się bokserów jest płynna i faktyczna z autentyczny stylem danego pięściarza. Odwzorowane walki wręcz porażają zbieżnością z prawdziwymi, drobne niuanse, jak widzowie wokół ringu, zachowania ludzi i sama postać Muhammada Alego, są niczym wisienki na torcie. Smutne jest tylko to, że wiele ludzi tego nie dostrzeże, gdyż potrzebna jest do tego wiedza i pewna znajomość życia i walk Alego.

Być może dlatego dzieło Michaela Manna jest obrazem kultowym tylko dla koneserów. W epoce szybkich filmów z fajerwerkami z banalną fabułą i milionami wydanymi na reklamę takie obrazy jak "Ali" nie zdobędą szerokiej popularności. Poza tym młodsi widzowie nie kojarzą tego Pana, bo dla nich wielkim mistrzem to był Mike Tyson i zapewne na jego biografię pójdą miliony.

Na zakończenie film "Ali" opowiada o być może najwybitniejszym sportowcu w historii, człowieku który stoczył najsłynniejsze w historii walki, który przeciwstawił się rządowi USA, walczył z rasizmem i poglądami ludzi, przyjaźnił się z historycznymi postaciami, zachowywał się i mówił w sposób niespotykany... i bardzo lubił kobiety..wszystko to jest w tym filmie..i jakim cudem to wszystko zgrał reżyser i zrobił z tego przępiękne dzieło, wie on tylko sam.

ocenił(a) film na 6
Ali72

Nie pamiętam od ilu lat zbieram się żeby film zobaczyć - ciągle coś (aż wstyd). Ale po Twoim wpisie, film mam właśnie w domu i obejrzę na pewno! Dziękuję za tak oryginalną i wyczerpującą zachętę. PS. Gratuluję pasji i zainteresowania filmem i boksem - bardzo ładnie opisałeś swoje wrażenia i widać Twoją wiedzę na temat tego sportu. Brawo!

ocenił(a) film na 10
skynet1234

Dzięki, jak pisałem film jest bardziej dla koneserów, dla ludzi lubiących szybkie kino akcji może się nie spodobać. Dodam także, że wszyscy bokserzy grający w filmie przeciwników Alego to prawdziwi pięściarze zawodowi, a Joe Fraziera gra James Toney mistrz świata w trzech kategoriach wagowych. Warto zwrócić uwagę na krótki moment kiedy widzimy walkę filmową oraz prawdziwą na monitorze kamery, nawet błysk fleszy aparatów są ze sobą zgrane :), film tez próbuje oddać złożoną osobowość Alego

ocenił(a) film na 6
Ali72

Szukam dokładnie tego o czym piszesz - chodzi mi o pokazanie kariery Alego, Jego drogi na szczyt. Kino akcji to Rocky ;-)

ocenił(a) film na 10
skynet1234

Film nie jest stricte o boksie, ma się wrażenie że to tylko tło filmu. Na pewno dla wielu może być nieciekawy, ale gra aktorska (trener alego, bundini, dziennikarz, malcolm x itd) na 5+, no i ścieżka dźwiękowa miodzio jak ktoś lubi takie klimaty ;). Dobra wystarczy tego mego chrzanie ;p, obejrzysz sam ocenisz ;)

ocenił(a) film na 6
Ali72

No i obejrzałem. Mam mieszane uczucia ale chyba jednak do końca mnie nie oczarował. Dobrze napisałeś, że boks to tło filmu - mało walk, mało samego boksu. Więcej o życiu prywatnym (duchowym) Allego, troszke długich, niepotrzebnych scen (Kinszasa). Ogólnie daję 6 - brakowało mi na koncu podsumowania (w napisach) kariery Allego - ile walk wygrał, ile przegrał, ile knockout'ów, etc. Zamiast tego skupili się na Jego rozwodach i małżeństwach. Ścieżka dźwiękowa wspaniała! Wobec powyższego, potrafię jednak zrozumieć Twoje zafascynowanie filmem i postacią Alego. Gratuluję pasji! Ja nie lubię boksu i nie interesuje mnie w ogóle więc może dlatego tylko 6... Jak to przy filmach bywa, każdy powinien zobaczyć i ocenić wg swoich upodobań.

ocenił(a) film na 10
skynet1234

Tak jak pisałem, żeby docenić ten film trzeba mieć pojęcie o boksie ;)

Ali72

Sceny walk rzeczywiście świetnie odegrane. Jestem zafascynowany Willem Smithem w tym filmie, jego mimika świadczy jakby rzeczywiście mu się wydawało że jest Alim podczas jego wielkich walk. "Tommorow" perełką w soundtracku, świetnie zestawiona z końcówką filmu. Przeczytałem po zobaczeniu filmu całą biografię Muhammada, jego sposób wygrywania walk poprzez przyjmowanie ciosów na tors - zabójczy, szkoda że dzisiaj z tego powodu ma Parkinsona. Głównie interesowało mnie zestawienie perypetii z życia Alego - nie zawiodłem się

Dadramel

Dlatego też dałem 10 - mimo że film widziałem rok ponad rok temu

ocenił(a) film na 10
Ali72

1000% racji!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones